Gerą turinį kuriantys psichologai, kuriuos verta sekti socialiniuose tinkluose

Gerą turinį kuriantys psichologai, kuriuos verta sekti socialiniuose tinkluose

Net neabejoju, kad daugelis iš jūsų, kaip ir aš, esate pavargę nuo mėšlo, kuris nuolat randasi mūsų socialinių tinklų laiko juostose. Banalūs juokeliai, instagramo divos, netikros naujienos, click bait’inės antraštės – visa tai vargina. Lengviausias būdas to išvengti – tiesiog dingti iš socialinių tinklų. Tačiau jei jums jie dėl vienokių ar kitokių priežasčių yra socialiniai tinklai yra reikalingi, siūlau alternatyvą – psichologus, kurie kelia kokybišką turinį. Turinį, kuris padeda sužinoti kažką vertingo, prasmingo. Su įvairių sričių mokslinkais yra taip, kad jie dažniausiai aktyvūs būna Twitter socialiniame tinkle, nors turi ir Facebook paskyras.

 

  1. Paul Ekman. Tikriausiai daugelis esate matę serialą „Melo teorija“ (angl. Lie to Me), kuriame psichologas Cal Lightman skrodžia žmones tarsi chirurgas skalpeliu vien iš jų kūno kalbos. Žinoma, serialas yra šiek tiek pagražintas, visgi kurtas amerikiečių rinkai, tačiau šio serialo mokslinis patarėjas buvo Paul Ekman, kuris yra didžiulė figūra psichologijos pasaulyje emocijų, kūno kalbos ir mikroišraiškų tyrinėjimuose. Daug dalykų, kurie pasakojami seriale, yra tam tikri paties Paul Ekman gyvenimo įvykių faktai, pavyzdžiui, tai, kad jis keliavo tyrinėti gentyse gyvenančių žmonių emocijas. Pats Paul’as jau yra garbaus amžiaus, tačiau jo Facebook paskyroje nuolat keliama informacija apie naujausius tyrimus emocijų atpažinimo, melo atpažinimo srityje.
  2. Steven Pinker. Harvardo universiteto profesorius, psichologas, lingvistas bei mokslo populiarintojas.  Pagrindinės jo domėjimosi ir rašymo sritys yra psicholingvistika (tai yra mokslas apie kalbos psichologiją ir neurobiologiją), evoliucinė psichologija, kognityvieji mokslai. Taigi, jei norite daugiau sužinoti apie mūsų proto ir kalbos ryšį, verta sekti šio autoriaus publikuojamą informaciją.
  3. Jordan B Peterson. Kanadiečių klinikinis psichologas, kurio populiarumas ypač išaugo pastaruoju metu. Peterson’as ne tik mokslininkas, dėstytojas, bet ir aktyvistas: dažnai kalba radijo laidose, turi savo rubrikas, nuolat rašo tekstus. Patreon platformoje jo veiklą remia daugiau nei 1000 žmonių ir iš to per mėnesį jis gauna papildomai daugiau nei 15 000 dolerių. Visai neblogai kaip psichologui ? Peterson’as įdomus tuo, kad jis daug laiko skiria diskusijoms apie politinį korektiškumą, vadinamosios „lyčių revoliucijos“ temoms ir jo nuomonė dažniausiai būna alternatyvi daugumai kitų psichologų nuomonei, todėl ir įdomu klausytis jo laidų. Už kai kuriuos jo pasisakymus jį peikia net universitetas, kuriame jis dirba. Tačiau mano kuklia nuomone, alternatyvūs požiūrio taškai minėtuose klausimuose yra gyvybiškai reikalingi, o šis žmogus geba tai padaryti puikiai. Be to, jis labai apsiskaitęs įvairiose srityse, ne tik psichologijoje, bet ir istorijoje, politikoje, gerai išmano ir supranta padėtį rytų Europoje, Rusijoje.
  4. Steve Stankevicius. Šis Australijos pilietis nėra psichologas, jis psichiatras, tačiau tai nesumažina jo įdomumo ir aktualumo mums. O smagiausia tai, kad ji – lietuvių kilmės australas. Neseniai jis lankėsi ir Lietuvoje. Palyginti su trimis aukščiau minėtais veikėjais, jo auditorija socialiniuose tinkluose gana kukli, tačiau jis yra ir jauniausias iš čia aprašomų žmonių. Aktyviai reiškiasi ne tik psichiatrijos, bet ir kitose srityse, dalyvauja laidose, rašo straipsnius populiariame portale Psychology Today.
  5. Sam Harris. Taip pat nėra visiškai psichologas. Jo išsilavinimas yra filosofija + neuromokslai, tačiau Sam Harris yra itin aktyvus socialiniuose tinkluose, dienraščiuose, žurnaluose, turi savo laidą, yra išleidęs knygų. Pagal populiarumą, galima teigi, kad jis – šio sąrašo ryklys. Jo turinys dažnai susijęs su religija, tiesa, mokslas, politika. Bendrauja jis taip pat ir su Jordanu Petersonu.
  6. Jonathan Haidt. Socialinės ir moralės psichologijos tyrinėtojas, pozityviosios psichologijos šalininkas, kuris ne kartą šnekėjo TED scenoje, o jo knyga „Laimės hipotezė“ yra išversta ir į lietuvių kalbą.
  7. Daniel Ariely. Išrinktas trečiu įtakingiausiu šiuo metu gyvenančiu psichologu. Jo darbuose susilieja kognityvinė psichologija, ekonomika ir biologija. Taip pat ne vienos sėkmingos knygos autorius. Kaip ir daugelis kitų mokslininkų, savo įžvalgomis dalinasi savo Twitter paskyroje, kurioje kartais sudaro galimybes kitiems jam užduoti klausimų.
  8. Paul Bloom. Išrinktas 9-u įtakingiausiu gyvenančiu psichologu. Savo darbuose kalba apie psicholingvistiką, raidos psichologiją, moralę, religiją, kūdikių moralinių sprendimų priėmimą, moralės biologiją. Populiarių knygų autorius, rašo publikacijas įtakingiausiuose JAV leidiniuose.