Įdomiausi psichiatriniai sindromai

Įdomiausi psichiatriniai sindromai

Įvairūs psichiatriniai sindromai neretai domina smalsuolius, o ypač filmų ir serialų kūrėjus. Prieš pradedant pasakoti, svarbu paaiškinti, kaip psichiatrijoje suvokiamas sutrikimas ir kuo tai skiriasi nuo sindromo. Sindromo sąvoka psichiatrijoje reiškia tam tikrą simptomų derinį. Kadangi psichiatrijoje atskirų, izoliuotų simptomų nebūna, jie grupuojami į derinius, kurie vadinami sindromu. Kelių sindromų rinkinys sudaro nozologinį vienetą, t.y. sutrikimą. Sindromai nėra atskiras sutrikimas ar liga, jie pasireiškia kartu su tam tikrais sutrikimais.  Taigi, pažvelkime į kai kuriuos įdomius sindromus iš arčiau.

rene

Rene Magritte – Le Journal Intime

Kapgraso sindromas (pranc. Capgras). Kapgraso sindromas pavadintas prancūzų psichiatro Joseph’o Capgrass’o (1873–1950)vardu. Šio sindromo metu asmuo mano, kad koks nors jo artimas žmogus, dažniausiai giminaitis, yra pakeistas taip pat atrodančiu apsišaukėliu.

Kotaro  kliedesys (pranc. Cotard). Kotaro kliedesys taip pat pavadintas prancūzų neurologo Jules Cotard garbei. Tai yra nihilistinis kliedesys, kurio metu asmuo galvoję, kad yra miręs, nebeturi kraujo, vidinių organų arba apskritai neegzistuoja. Šio tipo kliedesys dažniausiai pasitaiko schizofrenijų atvejais.

Klinikinė likantropija. Tai retas sindromas, kurio metu asmuo galvoja, kad yra koks nors gyvūnas pasivertęs arba gali pasiversti į kokį nors gyvūną. Šio sindromo atvejų užfiksuoja labai nedaug. 25-iais % atvejų sindromas užfiksuotas schizofrenija sergantiems pacientams. Sindromo pavadinimas siejamas su mitine būsena – likantropija – kuomet žmogus fiziškai pasiverčia į vilką.

Fregoli sindromas. Šis sindromas panašus į kapgraso sindromą, galima sakyti, kad tai yra atvirkštinis jo variantas. Šio sindromo atveju asmuo galvoja, kad skirtingi žmonės iš tikrųjų yra tas pats asmuo tik pakeitęs išvaizdą, užsimaskavęs. Sindromas irgi nėra labai dažnai ir taip pat dažniausiai fiksuojamas sergant schizofrenija.

Šaltiniai:

Medscape

Livescience

Wikipedia

Iliustracijai panaudotas Rene Magritte darbas  Le Journal Intime.

Save