4 verti dėmesio mokslo portalai (žurnalai)

4 verti dėmesio mokslo portalai (žurnalai)

Nenoriu svaidytis skambiais epitetais kaip „geriausi“ ir panašiai, nes kažkam gal jie atrodys visai ne geri, todėl pavadinsiu juos vertais dėmesio portalais. Tačiau portalai, apie kuriuos parašysiu čia, man pačiam yra vieni geriausių, aš juos skaitau, o kai kurių koncepcija yra ta, kuri man labai artima ir norėčiau, kad Tranzo būsena žygiuotų tokiu pat keliu, tačiau, vėlgi, kiek tai įmanoma dirbant vienam, neaišku. Čia bus pristatyti tik užsienio portalai, kadangi Lietuvoje, vėlgi, mano akimis, nėra kokybiškų mokslo žurnalistikos portalų, nebent vienas kitas blogas. Vien pažvelgus į populiariausią tokią svetainę mūsų šalyje – technologijos.lt – norisi susiimti už galvos, kai pamatai, kiek visokiausių klaidų jų straipsniuose, kartais net atrodo, kad nesupranta, apie ką rašo. Bet ne kažką kritikuoti čia susirinkom, todėl apie vertus dėmesio pasaulio mokslo portalus nuo pradžių. Be abejo išvardyti portalai taip pat nemažai rašo apie psichologiją.

Iliustracijai panaudota žurnalo „Nautilus Magazine“ popierinės versijos iliustracija

Scientific American.Tai yra seniausias be pertraukos leidžiamas populiariojo mokslo žurnalas JAV, kuris leidžiamas daugiau nei 170 m. Prie jo straipsnių yra prisidėję daug garsių mokslininkų, tarp kurių ir Albertas Einšteinas. Nors yra leidžiamas popierinis variantas, daug galima pamatyti ir žurnalo svetainėje. Ten galima rasti naujus mokslinius tyrimus apžvelgiančius straipsnius, interviu su ekspertais, mokslininkais, podcast’us, vaizdo įrašus.

Open Culture apskritai yra nuostabus portalas. Jame galbūt yra mažiau mokslo, bet daugiau kultūros ir literatūros. Jis nuolat dalinasi įvairiomis nuorodomis, kur galima legaliai ir nemokamai parsisiųsti įvairių dalykų: knygų, filmų, muzikos. Skelbia informaciją, kur galima nemokamai online mokytis kalbų ir kitų įvairių įgūdžių. Vienintelis portalas šiame sąraše, kuris yra tik internete.

New Scientist pagal visus rodiklius yra populiariausias portalas šiame sąraše, tačiau nereiškia, kad prasčiausias. Nors pasiekia plačią auditoriją, siekia rašyti kokybiškus straipsnius, turi platų mokslo temų sąrašą, patogią svetainę, bando vengti clickbait’inių antrasčių (ko pavyzdžiui nedaro I Fucking Love Science, kuris jau tapo tiesiog moksliniu 9gag’u), leidžia ir popierinę straipsnių versiją.

Nautilus Magazine. Desertui palikau savo mėgstamiausią mokslo portalą/žurnalą. Turiu pripažinti, kad dabar jį skaitau retai, bet esu išsisaugojęs krūvą šio žurnalo publikacijų, kurios laukia laiko, kada galės būti perskaitytos. Taip yra todėl, kad Nautilus Magazine tekstai yra tikrai ilgi, tačiau labai kokybiški. Tai yra svetainė ir žurnalas (popierinis), kuris apjungia mokslą, kultūrą, filosofiją. Net neabejoju, kad daugelį sužavės jų svetainės dizainas ir straipsniuose naudojamos nuostabiai gražios iliustracijos. Žurnalas dar labai jaunas – startavo tik 2013 m., tačiau iš karto pelnė geriausio naujo mokslo žurnalo apdovanojimą, o 2014 m. laimėjo Webby Award kaip geriausia mokslo svetainė. Manau dar daugiau pasakoti nereikia, tiesiog užeikite ten ir skaitykite nuostabius tekstus. Vieną dieną tikrai atsisiųsiu bent vieną popierinį jo numerį į namus, kad ir kaip tai brangiai kainuotų.