Ir visgi, kas gyvenime svarbiausia, kad būtume laimingi?

Ir visgi, kas gyvenime svarbiausia, kad būtume laimingi?

Kas gyvenime svarbiausia, kad būtume laimingi? Sudėtingas klausimas, į kurį ieškome atsakymo kartais visą gyvenimą, tačiau nemažai žmonių turi sau pateikę atsakymą į šį klausimą. Pvz., prieš kelis metus atliktoje jaunų (millenialsų kartos) amerikiečių apklausoje, 80% procentų žmonių nurodė, kad jų pagrindinis tikslas praturtėti, o 50% procentų nurodė, kad antras pagrindinis tikslas – tapti įžymiais. Turbūt ne visai tai, ką laikytumėte pagrindiniais gyvenimo tikslais ir jūs? O galbūt aspiracijos visiškai sutampa? Kol kiekvienas ieškome laimingo ir sveiko gyvenimo recepto, galime pažvelgti į tai, ką apie šiuos dalykus gali pasakyti vienas ilgiausiai pasaulyje vykdomų tyrimų, kuris vadinasi Grant & Glueck study. Grant tyrimas buvo pradėtas pirmasis, o vėliau prijungtas Gluecko tyrimas. Tyrimas unikalus tuo, kad šiemet jam sukanka 80 metų. 80 metų ne tik nuo jo pradžios, bet ir 80 metų, kaip jis yra toliau vykdomas. Tyrimas vyksta nuo 1938 m. ir seka 2 vyrų grupių gyvenimus (antroji grupė prijungta prie tyrimo vėliau). Pirmoji grupė buvo Harvardo universiteto antrakursiai (238 pradžioje, o šiuo metu gyvi yra likę 19), antroji – berniukai iš pačių vargingiausių Bostono rajonų (prie tyrimo prijungti 7-ajame deš.). Prasidėjus tyrimui, visiems jo dalyviams buvo atliktas medicininis įvertinimas, atlikti interviu. Bėgant metams jaunuoliai užaugo, tapo įvairių specialybių atstovais: nuo trinkelių klojėjų iki JAV prezidento (teisingai, vienas iš tyrimui atsitiktinai pasirinktų jaunuolių vėliau tapo JAV prezidentu). Kai kurie iš jų labai greitai užkopė socialinės hierarchijos laiptais, tačiau kai kurie smigo žemyn. Vieni tapo alkoholikais, kiti ne. Šitiek metų uolaus darbo, siekiant išsiaiškinti atsakymus į jau minėtą klausimą. Taigi, koks tas atsakymas?

Auguste Renoir, Le Déjeuner des Canotiers, 1880- 1881

Pati svarbiausia žinutė

Svarbiausia žinutė visai ne apie pinigus ar žinomumą. Svarbiausia žinutė yra apie tai, kad geri santykiai daro mus sveikus ir laimingus. Kaip gerų socialinių santykių svarbą galėtume geriau suvokti? Autoriai nurodo, kad geri socialiniai santykiai laimę gyvenime lemia labiau nei pinigai, IQ ar net genai. Taip pat tie žmonės, kurie 50 buvo laimingiausi ir labiausiai patenkinti savo socialiniais santykiais, buvo fiziškai sveikiausi sulaukę 80-ies.

Žudanti vienatvė

Visi žinome, kad alkoholio vartojimas, rūkymas, mažas fizinis aktyvumas – fizinei ir psichinei sveikatai kenkiantys veiksniais. O ar numanome, kaip mus veikia vienatvė? Lygiai taip pat. Tyrimo dalyviai, kurie labiau socialiai susisieję su šeima, draugais, bendruomene, kurioje gyvena, yra ne tik laimingesni, bet ir fiziškai sveikesnis ir gyvena ilgiau. Tad galime sakyti, jog vienatvė tikrai mus žudo.

 

Ne kiekybė, o kokybė

Svarbiausia ne kiek socialinių ryšių ir santykių turėsite, svarbiausia, kiek kokybiški jie bus. Panašu, kad gyvenimas santuokoje, kurioje nuolat konfliktuojama gali atnešti daugiau žalos mūsų sveikatai nei skyrybos. Kokybiški santykiai santuokoje apsaugo mus tiek nuo fizinių ligų, tiek nuo psichikos sutrikimų.

 

Skirtingos mokyklos

Tyrimui šiuo metu vadovauja jau net 4-asis vadovas. Kiekvienas iš tyrimo vedlių jam vadovavo skirtingu laikmečiu, jų interesai skyrėsi. Tai leido tyrimui tapti dar platesniam. Pirmasis tyrimo vadovas labiausiai akcentavo biologiją ir determinizmą, o vairą perėmus psichiatrui-psichoanalitikui, tyrime atsirado didesnis susidomėjimas santykių klausimu. Dabartinis tyrimo vadovas, profesorius Robertas Waldingeris, tyrimui naudoja ne tik pažangiausias technologijas kaip magnetinį rezonansą, tačiau ir plečia tyrimo dalyvių gretas. Bėgant laikui, kai tyrimo dalyviai sukūrė šeimas, domėtis imta ne tik jais, bet ir jų žmonomis, o vėliau ir vaikais (prisidėjo dar 1300 žmonių). Taigi, tyrimo laukas išsiplėtė dar labiau ir tai leido tyrėjams sužinoti daugiau. B Jei kyla klausimas, kodėl tyrime iš pradžių dalyvavo tik moterys, tiesiog Harvardo koledžas tuo metu buvo skirtas tik vyrams.

Ateities tikslai

 Pridėjus dar daugiau tyrimo dalyvių, tyrimas pradeda tirti jau visiškai skirtingas kartas. Turbūt visiems suprantama, kad neilgai trukus, beveik nebeliks gyvų pirmųjų tyrimo dalyvių. Todėl aktyviai domimasi ir naujos kartos palikuonimis. Tolesni tyrimo tikslai apims bandymus išsiaiškinti, kaip žmonės reaguoja ir kovoja su stresu, kaip mūsų kūnas reaguoja į stresą, kaip sunkios vaikystės patirtys atsiveja mus net iki brandaus amžiaus.

Palinkėjimas

Stenkitės skirti daugiau dėmesio savo santykiams su artimaisiais, draugais, bendruomene. Neleiskite, kad darbai ir rutina jūsų dėmesį nukreiptų nuo santykių!

 

P.S. į tyrimą pakliuvęs būsimasis JAV prezidentas buvo J. F. Kenedis.

Šaltiniai:

Over nearly 80 years, Harvard study has been showing how to live a healthy and happy life