Kartais atsidarau paskaityti, apie ką žmonės diskutuoja Facebook grupėje „Psichologija“ ir 9/10 atvejų pašiurpstu iš nemalonumo. Šį kartą viena pirmųjų po akimis pasitaikė jau, ko gero, klasikinė diskusija apie tai, kad mes panaudojame tik 10%, o gal net ir mažiau procentų savo smegenų galimybių. Diskusijoje taip pat buvo dalinamasi patarimais, kaip pakelti tą procentą. Mano tikslas šiame klausime padėti tašką bent jau kelioms dešimtims arba keliems šimtams žmonių, kurie nuspręs atsidaryti šį tekstą. 10% smegenų panaudojimas yra mitas, bet dabar apie viską nuo pradžių.
Tam, kad šis mitas yra vis dar labai gajus, įtakos turi keli aspektai. Pirmiausia tai, kad mums smagu galvoti, jog išnaudojame tik nedidelę dalį savo intelektinio potencialo, vadinasi, dar galime daug kur tobulėti. Antra: šitas mitas, kaip manoma, buvo pradėtas eskaluoti vieno žymiausių psichologų ir psichologijos mokslo pionierių Viljamo Džeimso (William James).
Jis manė, kad žmonės išnaudoja tik nedidelę dalį savo smegenų galimybių. Šį mitą taip pat sustiprino kiti taip pat įtakos turėję autoriai, kurie pasitelkė šį mitą savo tekstuose. Pavyzdžiui, garsusis Dale Carnegie savo knygoje „Kaip daryti kitiems įtaką ir susirasti draugų“. Trečias aspektas – filmai ir žiniasklaida.
Holivudas mėgsta pasitelkti šį mitą, tikriausiai visi esate jei ne matę, tai bent jau girdėję apie filmą „Limitless“, kuriame stebuklingos tabletės pagalba žmogus pradeda žymiai efektyviau išnaudoti savo protinius gebėjimus. Taip pat šis mitas yra naudingas įvairių seminarų, mokymų ir kitų gudrybių skleidėjams, kurie jį pasitelkia kaip būdą pagrįsti, kodėl jų teikiama informacija yra naudinga ir verta jūsų pinigų.
Dar vienas faktas, kuris dažnai „pasigaunamas“ – smegenis sudaro 10% neuronų, o kiti 90% yra glijos ląstelės, kurios yra pagalbinės. Dėl to žmonės pamatę šitą procentą galvoja, kad likę 90% smegenų ląstelių atlieka tokį patį sunkų „darbą“ kaip ir neuronai, tačiau taip nėra.
Apskritai, sakymas, kad išnaudojame tik 10 % smegenų yra labai nekonkretus, nes neaišku, apie ko 10 procentų kalbame. Jei klausimas yra apie smegenų regionus (dalis), tai tokį mitą lengviausia paneigti funkcinio magnetinio rezonanso pagalba, kurio matu pamatytumėte, kad net nieko nedarant, smegenys yra labai aktyvios, kadangi jos nuolat reguliuoja daugybę mūsų organizmo procesų.
Taip pat, jei naudotume tik 10 % smegenų, pažeidus kokią nors dalį, turėtų beveik nesutrikti smegenų funkcijos, tačiau taip nenutinka. Praktiškai nėra tokio smegenų plotelio, kurio pažeidimas neatsilieptų kurioms nors smegenų funkcijoms.
Neurologijos profesorius Baris Gordonas (Barry Gordon) pateikia labai vaizdingą pavyzdį apie smegenis: jos užima apie 3% mūsų kūno masės ir sunaudoja 20% visos mūsų energijos. Taip pat jis priduria, kad tam tikrus savo atminties ar kitus trūkumus lengva paaiškinti tuo, kad mes išnaudojame tik nedidelį procentą smegenų. Taip mums yra patogiau, nors tai nėra tiesa.
Apibendrinant, galima pasakyti, kad šis mitas tikrai yra gajus ir norėtųsi, kad žmonės dažniau tikrintų informaciją, kuri yra skelbiama, tačiau, kai tai tampa jau visuotinai pripažįstamu dalyku, tikrai yra nelengva šią informaciją mūsų galvose pakeisti. 10 % procentų skamba kaip tikrai patrauklus skaičius, kadangi likę 90% atrodo kaip milžiniškas potencialas mums tobulėti.
Žodžiu, netikėkite šiuo mitu, o jei norite pagerinti smegenų būklę ir funkcionavimą, sportuokite, eikite miegoti ir kelkitės tuo pačiu laiku, mokykitės groti kokiu nors instrumentu, mokykitės kalbų, skaitykite knygas, gerkite pakankamai vandens, saikingai vartokite alkoholį, mokykitės atminties rūmų technikos :). Viskas yra paprasčiau, nei kartais gali pasirodyti. Sėkmės!
P.S. Jei patinka Tranzo būsenos tekstai, galite idėją paremti Patreon’e
Šaltiniai:
Hughes, S., Lyddy, F., & Lambe, S. (2013). Misconceptions about psychological science: A review, Psychology Learning and Teaching, 12, 20-31. doi: http://dx.doi.org/10.2304/plat.2013.12.1.20