Kairiarankiai!

Kairiarankiai!

Taigi, rugpjūčio 13 diena yra tarptautinė kairiarankių diena, todėl norėčiau apie kairiarankiškumą parašyti šiek tiek daugiau, nei sveikinimą kairiarankiams. Pats esu kairiarankis ir puikiai pamenu prieš ėjimą į pirmąją klasę vykusią paruošiamąją savaitę mokykloje, kur pirmą kartą susidūrėme su mokykla, gavome įvairias užduotis. Būsimoji klasės auklėtoje pamatė, kad rašau su kaire ranka ir priėjusi paklausė, ar man nepatogiau būtų rašyti su dešine ranka? Atsakiau, kad nebūtų. Viskas. Daugiau šiuo klausimu nebuvau kamantinėjamas. Galime pasidžiaugti, kad gyvename laikais, kai rašymas ir dalykų darymas su kaire ranka nebėra kažkas, kas būtų laikoma nenormalu. O, atrodo, ne taip seniai, dar sovietmečiu, vaikai buvo jėga verčiame rašyti su „teisinga“ ranka. Taip nutiko ir mano seneliui.

Pasirinkau iliustraciją iš serialo Simpsonai, kadangi šiame seriale kairiarankiškumui skiriama visai nemažai dėmesio – Bartas yra kairiarankis, o Flandersas turi specialiai kairiarankiams skirtą parduotuvę „Leftoriumą“. Išduosiu, kad jau kurį laiką rengiu straipsnių ciklą apie Simpsonų psichologiją, kuris turėtų būti labai įdomus. Bet šiandien ne apie tai, šiandien apie kairiarankius iš esmės. Kairiarankiškumas yra įdomus fenomenas, kurį tyrinėja psichologai, o ypač neuromokslų atstovai, todėl pažvelkime į jį plačiau.

Ar tu kairiarankis(-ė)?

Apie 10 % pasaulio gyventojų yra kairiarankiai, taip pat kairiarankių tarp vyrų pasitaiko šiek tiek dažniau nei tarp moterų. Ką iš tikrųjų reiškia buvimas kairiarankiu? Dažniausiai žmonės sprendžia, ar yra kairiarankiai ar dešiniarankiai pagal tai, su kuria ranka jie rašo. Rašymas yra veiksmas, kuris yra labai lateralizuotas, t.y. toks, kuris dažniausiai turi kažkurią pusę. Šiuo atveju dažniausiai žmonės rašo su dešine ranka, rečiau su kaire, o dar rečiau su abiem rankomis žmonės geba rašyti vienodai gerai. Tačiau yra daugybe veiksmų, kuriuos mes atliekame nebūtinai su ta ranka, su kuria rašome arba gebame juos atlikti vienodai gerai abiem rankomis.

Psichologė Clare Porac tyrinėja kairiarankiškumą ir savo tyrimuose jam nustatyti naudoja klausimyną, kurį galite rasti paspaudę ČIA. Klausimyne yra 20 klausimų, kuriuose nuo 1 iki 5 reikia įvertinti, su kuria ranka atliekate paminėtą veiksmą. 1 – visada su kaire, 5 – visada su dešine. Vėliau visų atsakymų skaičiai susumuojami ir padalinami iš 20. Gauti rezultatai gali būti nuo 1 iki 5. Rezultatai tarp 1 ir 2 rodo, kad esate kairiarankis, rezultatai tarp 4 ir 5, kad esate dešiniarankis, o visi likę rezultatai, kad esate „mix’as“.

Gavau vos vos didesnį skaičių nei 2, taigi pagal šio testo rezultatus priklausau mikso kategorijai, nors visą laiką save laikiau ir tebelaikau kairiarankiu. Wikipedia labai gerai ir aiškiai apibūdina kairiarankiškumą: tai yra gebėjimas atlikti daugumą veiklų geriau su kaire ranka nei su dešine.

Ar kairiarankiai kūrybiškesni ir protingesni?

Kai pasijausdavau nemaloniai, jog esu kairiarankis (o tokių situacijų būdavo), mama man vis sakydavo, kad Da Vinčis irgi buvo kairiarankis ir aš kaip mat pasijusdavau, kad kažkas galingas yra ir mano pusėje, todėl pradėjau džiaugtis, kad esu kairiarankis. Ši trumpa istorija iliustruoja tai, kad žinodami apie garsių ir kūrybingų žmonių kairiarankiškumą gimdo išvadas ir apie tai jog jie bendrai yra kūrybiškesni ir gal net protingesni. Kaip yra iš tiesų, iš kur atėjo toks galvojimas?

Tokiam galvojimui didžiausią įtaką XX a. pabaigos neuromokslo atradimai, kai buvo pristatytas modelis apie skirtingų smegenų pusrutulių skirtingas funkcijas, dar vadinama modaliniu modeliu. Šiame modelyje kairiajam pusrutuliui (kuris valdo dešinės pusės judesius) priskiriamas analitinis mąstymas, racionalumas, atsargumas, logika, planavimas ir t.t. Dešinys pusrutulis atsakingas už holistinį suvokimą, impulsyvumą, vaizduotę, kūrybiškumą, emocines mintis ir t.t.

Kairiarankiai yra labiau „pilnasmegeniai“ (angl. wholeb-rained) “ nei dešiniarankiai. Kairiarankių atveju stebimas didesnis smegenų veiklos simetriškumas atliekant užduotis, o tai yra argumentas, kuris leidžia statyti pranašumą kūrybiškume kairiarankių pusėje. Taip pat jungtis, kuri sujungia abu smegenų pusrutulius, pas kairiarankius yra didesnė, o tai galbūt prisideda prie geresnės komunikacijos tarp abiejų pusrutulių. Bet, jei tikitės, kad pasakysiu, jog kairiarankiai yra kūrybiškesni, taip nebus (kad ir kaip to norėčiau).

Logiškus išvedžiojimus pateikiančios teorijos yra viena, tačiau eksperimentuose gaunami duomenys yra kita. Kūrybiškumą tiriantys mokslininkai taip pat neaptinka reikšmingų skirtumų tarp kairiarankių ir dešiniarankių. Yra tyrimų, kurie teigia, kad kairiarankių ir dešiniarankių intelektas nesiskiria, yra tyrimų, kurie rado IQ skirtumus tarp šių grupių kairiarankių naudai, tačiau skirtumas toks nedidelis, kas jis bendrame funkcionavime nesuteikia jokio pranašumo.

Modalinis modelis

Kodėl kairiarankių mažiau?

Nors dabar kairiarankių yra šiek tiek daugiau nei prieš kelias dešimtis metų (manoma, kad taip yra dėl to, kad dabar yra rašymą kairia ranka nebėra žvelgiama kaip į nenormalumą), jų vis tiek yra labai mažai, palyginus su dešiniarankiais. Yra bent 2 stiprios teorijos, aiškinančios kairiarankių mažumą. Pasak evoliucinės teorijos, kairiarankių yra mažiau, kadangi kalbos centrai yra kairiajame pusrutulyje, o dešinės rankos judesius (kurie reikalingi ir rašymui) taip pat valdo kairysis pusrutulis, dauguma žmonių yra dešiniarankiai.

Genetinė teorija kaip apčiuopiamą argumentą turi D ir C genus. D genas yra dažniausiai pasitaikantis populiacijoje, yra paveldimas ir dažnai nulemia dešiniarankiškumą. Tuo tarpu daug retesnis C genas dominuojančią ranką apsprendžia atsitiktinai – pusė turinčių šį geną yra dešiniarankiai, o pusė kairiarankiai.

Pranašumas

Nebūčiau aš kairiarankis, jei nerasčiau vietos kur galėčiau beveik besąlygiškai kalbėti apie kairiarankių pranašumą. Ir tai yra sportas. Sporte kairiarankiai dažnai būna siaubai. Bet čia kalba eina ne apie individualų sportą, kur tu neturi jokio kontakto su kitais žaidėjais (pvz., golfas), o būtent apie sportą, kur turi tiesiogiai varžytis su oponentu. Kairiarankiai tokiame sporte yra pranašesni ne dėl to, kad jų ta kairė ranka yra kažkokia stebuklinga. Paprasčiausiai dešiniarankiai daug mažiau susiduria su kairiarankiais, todėl jiems prieš juos varžytis yra ne taip patogu.

Bet kuriuo atveju, kairiarankiams gyvenimas dažnai esti šiek tiek sunkesnis, nes pasaulis iš esmės pritaikytas dešiniarankiams. Pradedant nuo mokyklos, baigiant visokiais įrenginiais. Būtent dėl to anksčiau buvo manoma, kad kairiarankiai gyvena trumpiau nei dešiniarankiai, netgi buvo mokslinių tyrimų, kurie tai patvirtina. Tačiau po kelių metų šis mitas buvo sunaikintas, kuomet buvo atlikta daugiau tyrimų ir jie parodė, kad kairiarankių ir dešiniarankių gyvenimo trukmė beveik nesiskiria.

Šaltiniai:

http://psycnet.apa.org/doiLanding?doi=10.1037%2F0033-2909.84.3.385

scitechconnect.elsevier.com/top-five-questions-left-handers-ask-question-1/

https://www.scientificamerican.com/article/what-causes-some-people-t/

http://scitechconnect.elsevier.com/top-five-questions-left-handers-ask-smarter-creative/