Asmenybė pagal Facebook’ą

Asmenybė pagal Facebook’ą

Iliustracija: Pawel Kuczynski

Jums gali kilti klausimas, ar įmanoma pasakyti ką nors tikslaus apie žmogaus asmenybę iš Facebook’o? Atsakyčiau į šį klausimą žodžiu „taip“. Ir šį kartą tai ne koks pseudotestas – jau kurį laiką yra pakankamai gera priemonė nustatyti savo asmenybę pagal „skaitmeninius pėdsakus“ (angl. digital footprints), kuriuos paliekate Facebook’e. Šią galimybę savo puslapyje (paspausti nuorodą) siūlo Kembridžo universiteto psichometrikos centras. Ir tai, kad prie šio projekto dirbo Kembridžo universiteto mokslininkai, leidžia manyti, kad priemonė verta dėmesio.

facebook-pawel-kuczynski

Šio centro sukurti algoritmai analizuoja, ką esate pamėgę socialiniame tinkle Facebook. Analizuodami jūsų pamėgtus (palaikintus) žmones, produktus, vietas, serialus ir kitką, jie gali nuspėti, kokia tikimybė, kad esate vyras ar moteris, nuspėti jūsų orientaciją, politines pažiūras, tai kokį tikėjimą išpažįstate, jūsų asmenybės panašumą į lyderio, procentą, už kiek populiacijos jūs galimai esate protingesnis. Gali netgi daryti prielaidas apie Didžiojo penketo asmenybės bruožus (aut. past. Didžiojo penketo asmenybės bruožai yra sąmoningumas, ekstraversija, neurotiškumas, sutarumas ir atvirumas patirčiai) , kuriais turėtumėte pasižymėti. Taip pat iš Facebook’e pamėgtų puslapių jie gali daryti prielaidą apie jūsų pasitenkinimą gyvenimu, tai, ar turite antrąją pusę ir net apie jūsų profesiją. Tiesa, pastarasis spėjimas pasirodė mažiausiai tikslus, kuomet palyginau ne tik savo, bet ir aplinkinių gautus rezultatus.

Kaip tai veikia? Kaip teigia patys algoritmo kūrėjai, jie remiasi duomenimis net iš  6 milijonų socialinio tinklo profilių duomenų ir tų duomenų suderinamumu su įvairių psichometrinių testų duomenimis.

Tikriausiai iškyla klausimas, ar pateiktais rezultatais verta tikėti? Tai priklauso tik nuo jūsų. Leidę algoritmui pažvelgti į jūsų Facebook paskyrą galėsite įsitikinti, kiek tiksliai jis nuspėjo tai, koks jūs esate. Žinoma, jei jūs socialiniame tinkle esate pamėgęs puslapių kurių iš tikrųjų nemėgstate, tuomet vargu ar rezultatai bus tikslūs, tačiau jei pamėgti puslapiai iš tiesų atitinka jūsų interesus, rezultatai gali nustebinti tikslumu. Reiktų suvokti ir tai, kad jei pamėgsite tuos Facebook puslapius, kurie, pavyzdžiui, yra įtraukti vertinant jūsų intelektą, tai, žinoma, nepadarys jūsų protingesniais. Beje, Kembridžo psichometrikos centras siūlo galimybę nuspėti asmenybę ne tik pagal Facebook, bet ir pagal tekstą. Daugiau informacijos testus rasite apsilankę centro svetainėje, kuri pažymėta nuorodoje pirmoje straipsnio pastraipoje.

Papildyta (2017-05-05)

Kembridžo psichometrikos centras įtraukė galimybę asmenybę nustatyti pagal Twitter’į, taip pat analizuojami ne tik pamėgti puslapiai, bet ir paspausti „patinka“ ant Facebook’o įrašų.

Save