10 „coming of age“ filmų, kuriuos verta pamatyti

10 „coming of age“ filmų, kuriuos verta pamatyti

Frazė „coming of age“ neturi labai tikslaus vertimo, bet ją skaitydami mes tarsi suprantame, kas turima galvoje. Ją galima būtų išversti tiesiog kaip brandą, tačiau, į šią frazę telpa daug daugiau nei branda: tai ir sumišimas, tapatybės paieškos, atsakomybės pasikeitimas, meilė, seksualinis patyrimas, draugystė, sėkmės, nesėkmės, laisvė/nelaisvė ir dar daug daug. Šiais laikais tapimas suaugusiu apima žymiai daugiau laiko nei anksčiau, tai nėra tik 18-os metų sukaktis, tai yra spalvingas ir įvairus procesas, kuris savyje talpina daugybę dalykų. Vokiečių kilmės amerikiečių psichologas Erikas Eriksonas (Erik Erikson) paliko ryškų įspaudą žmogaus psichosocialinės raidos tyrinėjimuose. Jis žmogaus gyvenimą suskirstė į tam tikras stadijas (raidos etapus), kurioms būdinga tai, kad jų metu žmogus išgyveną tam tikrą krizę, kurios metu sprendžia tam tikras iškilusias problemas, klausimus ir tos problemos išdėliotos tam tikrame kontinuume ir turi du priešingus polius.

Du Eriksono teorijos raidos etapai, kurie svarbiausi norint geriau suprasti coming of age žanro filmus, yra paauglystė ir ankstyvoji suaugystė. Šie du etapai apima amžių nuo maždaug 13 metų iki 27 ir daugiau. Paauglystės raidos etape krizė yra tarp 2 polių: identiteto ir vaidmenų sumaišties. Dažniausiai keliami klausimai: kas aš? kuo aš galiu būti? Vienas svarbiausių aspektų – socialiniai santykiai tarp draugų, tėvų ir kitų svarbių figūrų. Ankstyvoji suaugystė prasideda nuo maždaug 20 metų. Tuo metu didžiausia vertybe tampa meilė. Meilės, artumo, seksualumo klausimai dar labiau paaštrėja. Krizė sprendžiama tarp šių polių: intymumas ir izoliacija. Svarbiausiai santykiai perkeliami į partnerių ir draugų lygį, daug mažiau dėmesio skiriama tėvams.

Taigi, kadangi jau geriau suprantame apie tame amžiuje kylančias krizes ir užduotis, pažvelkime į filmų sąrašą (paspaudus ant pavadinimo, atsidarys nuorodą į filmo IMDB puslapį):

1. Dead Poets Society (1989)

dead-poets

Filme genialus Robinas Williamsas, kuris vaidina literatūros mokytoją. Prestižinėje ir itin ortodoksiškoje berniukų mokykloje jis tampa nauju literatūros mokytoju, kuris bando taikyti novatoriškus mokymo būdus, kitaip supažindina savo klasę su poezija ir jos supratimu. Vaikinai tampa įkvėpti, drąsiai ieško savęs, siekia meilės, savo tikslų, atgaiviną „Mirusių poetų draugiją“,  tačiau pono Keating’o (Robin Williams) metodai priimtini ne visiems.

2. The Graduate (1967)

the-graduate

Ką tik pabaigęs koledžą jaunuolis (kurį vaidina jaunas Dustinas Hoffmanas) grįžtą į savo gimtąjį miestą, kur greit panyra į naujus jausmus ir netrukus pasimeta tarp jų. Tie jausmai kyla poniai Robinson, o vėliau ir jos dukrai. Filme skamba nuostabi Simon & Garfunkel muzika, kuri labai gerai perteikia visą juostos atmosferą. Būtent iš šio filmo siužeto yra kilęs pavadinimas panašaus tipo filmams ir jie vadinasi filmais apie ponios Robinson kompleksą, tai yra filmai, kuriuose jaunuolis ar jaunas vyras išgyvena jausmus daug vyresnei moteriai.

3. Sing Street (2016)

sing-street

9-ojo dešimtmečio Airija, sunki ekonominė padėtis priverčia šeimą išsiųsti jaunesnįjį sūnų į kitą mokyklą. Atsidūręs katalikiškoje berniukų mokykloje, kaiminystėje jis pamato paslaptingą vyresnę merginą, kuriai bando patikti pameluodamas, kad turi muzikos grupę ir nori, kad ji filmuotųsi jo grupės klipe. Bandymas patikti merginai Konorą atveda į naujas pažaintis, į naujus santykius su vyresniuoju broliu ir į naują požiūrį į save patį ir savo savybes.

4. Y tu mamá también (2001)

y-tu-mama

Du jaunuoliai Meksikoje pabaigia mokyklą ir leidžiasi į kelionę automobiliu, į kurią kartu pasiima ir dailią, vyresnę moterį, kurią sutiko vestuvių šventėje. Dėl pasikeitusių aplinkybių gyvenime, ana sutinka su vaikinais leistis į kelionę, kurioje visi daug sužinos ir apie save ir apie kitus.

5. Rushmore (1998)

rushmore

Istorija apie Rašmorą (Rushmore), penkiolikmetį, kuris šiek tiek išsiskiria iš kitų. Jis mokykloje yra užklasinių veiklų karalius, tačiau mokslai jam sekasi nekaip. Jis balansuoja ant iškritimo iš mokyklos ribos, tačiau jis susipažįsta su jauna mokytoja, kuri jam pradeda patikti. Tai dar vienas Wes Anderson šedevras, kupinas gero humoro.

6. The Perks of Being a Wallflower (2012)

the-perks-of-being-a-wallflower-freedom1

Introvertas naujokas gimnazijoje susipažįsta su abiturientais, kurie jam parodo visai kitokį pasaulį. Tai filmas apie draugystę, meilę, drąsą, svajones ir, žinoma, laisvę. Filmo dvasią įkūnija jau ikoniška tapusi David Bowie daina „Heroes“, kuri skamba filme ir kurios viso filmo metu ieško viena iš herojų.

7. Dazed and Confused (1993)

dazed1_81920

Vargu, ar įmanoma įsivaizduoti kokį nors coming of age filmų sąrašą be šio filmo. Dazed and Confused tarsi įkūnija 8-ojo dešimtmečio dvasią. Filme veiksmas vyksta paskutinę mokslo metų dieną 1976-aisiais. Alkoholis, žolė, pokalbiai, pamąstymai apie ateitį, apie savastį. Į vieną vakarą filme sutelpa tiek daug. Filme sutiksite krūvą dabar žymių aktorių, kurie tuo metu buvo jaunuoliai.

8. Quadrophenia (1979)

quadrophenia.jpg

Filme veiksmas vyksta 1965-ųjų Londone, o pagrindiniai veikėjai – britų darbo klasės jaunimas. Šis filmas ir įdomus tuo, kad jo centre atsiduria ne mums įprasti, holivudiniuose filmuose vaizduojami jaunuoliai. Pagrindinis jų – Jimmis, kuris nekenčia savo darbo, tėvų ir gali būti savimi tik tuomet, kai leidžia laiką su draugais (kaip ir daugelis filmo veikėjų). Viso filmo metu skamba nuostabi The Who muzika.

9. The Royal Tenenbaums (2001)

tenenbaums.jpg

Wesas Andersonui tikriausiai labai patinka kurti filmus, kuriuose sprendžiamos jaunų žmonių problemos. Tai antrasis jo filmas šiame sąraše, tačiau toli gražu šie du filmai nėra vieninteliai tokios tematikos filmai jo arsenale. The Royal Tenenbaums pasakoja keistos šeimos istoriją, kurios narius suvienija tėvo liga. Visi šios šeimos vaikai turi savo keistumų, kurie juos ir vaikystėje ir jau subrendus. Kaip viskas pasikeičia jų santykiuose, kai šeimą suvienija tėvo liga ?

10. The Dreamers (2003)

the dreamers.jpg

2003 m. Bernardo Bertolucci šedevras. Labai kūniškas filmas, kuris atskleidžia šiek tiek incestišką meilės trikampį tarp 2 paryžiečių ir vieno studento iš užsienio. Filmas taip pat supažindina su 7-ojo dešimtmečio įvykiais Paryžiuje.