Psichoterapija ir fizinis aktyvumas – geriausias būdas kovoti su vėžio sukeliamu nuovargiu

Psichoterapija ir fizinis aktyvumas – geriausias būdas kovoti su vėžio sukeliamu nuovargiu

Turbūt visi supranta, kad vėžys yra sunki ir klastinga liga, tačiau ne visi suprantame, kaip jaučiasi žmonės, kurie su šia liga kovoja. Vienas iš dažniausių simptomų, kuriais skundžiasi nuo vėžio gydomi pacientai – nuovargis. Tačiau tas nuovargis nėra toks paprastas, kokį mes įsivaizduojame, jis kompleksinis, kadangi apima ne tik fizinius aspektus, bet ir psichologinius. Kova su vėžiu reikalauja iš žmogaus ne tik fizinės ištvermės, bet taip pat ir didžiulių psichologinių pastangų. Nuovargis veikia pacientų kasdienybę, trukdo įsitraukti į įprastas veiklas. Kaip galima padėti pacientams kovoti su šiuo nuovargiu? Medicalnewstoday apžvelgė Niujorko mokslininkų atliktos tyrimų analizės rezultatus.

Iliustracijai panaudotas Norman Rockwell – Before and After (1958) tapybos darbas.

Mokslininkai iš JAV atliko didžiulę, 113-os klinikinių tyrimų analizę, kurios bendras tiriamųjų skaičius buvo 11 525 pacientai, kurių amžius svyravo nuo 35 iki 72 metų. Visiems pacientams be vėžio buvo diagnozuotas ir su šia liga susijęs nuovargis. Apie pusę tyrimų dalyvių buvo moterys su krūties vėžiu, 10 tyrimų analizavo įvairiomis vėžio formomis sergančių vyrų duomenis. Tyrimuose buvo analizuojamas medikamentų, fizinio aktyvumo ir psichoterapijos poveikis.

Skirtingų tyrimų analizė parodė, kad tiek fizinis aktyvumas, tiek psichoterapija buvo vienodai efektyvios priemonės palengvinti nuovargį. Taip pat nustatyta, kad medikamentinis nuovargio gydymas, pavyzdžiui, Ritalinu, buvo mažiau efektyvus nei fizinis aktyvumas ar psichoterapija. Šie tyrimų rezultatai turėtų paskatinti gydytojus mažiau akcentuoti vaistų nuo nuovargio svarbą ir skatinti pacientus būti fiziškai aktyviems ir lankyti psichoterapiją.

Šaltiniai:

medicalnewstoday