Ko nesakyti draugui su depresija?

Ko nesakyti draugui su depresija?

-Kiek tu gali būti liūdnas(-a), nusišypsok, gyvenimas yra gražus!

-Ačiū, kad pagydei mano depresiją!

Dialogas absurdiškas, bet pirmoji dialogo dalis yra ne toks ir retas draugų ar artimųjų atsakymas žmogui, sergančiam depresija. Todėl apie tai ir norėčiau šįkart pakalbėti, bet apie viską nuo pradžių.

Iliustracijai panaudotas stop kadras iš filmo „Little Miss Sunshine“ (2006).

Šis tekstas gimė nors ir iš dar nedidelės, bet vis dėlto praktinės patirties dirbant tiek su pacientais ligoninėje, tiek su klientais kitose vietose. Nėra šimtaprocentinio algoritmo, kaip galima padėti žmogui su depresija ar bet kokiu kitu psichikos sutrikimu, bet tikrai yra kelios gairės, kurios padeda nepabloginti žmogaus situacijos, jei esate žmogus iš šeimos ar artimos aplinkos.

Nors šitos frazės dažniausiai sakomos su gera intencija ir tikru noru žmogui padėti, visgi padeda jos mažai.

Susiimk

Sergantys depresija žino, ką reiškia sirgti šia liga ir mielai padarytų kažkokį mistišką susiėmimo veiksmą, kuris padėtų jiems iš depresijos išbristi. Vis dėlto, taip padaryti nėra taip lengva. Jei kalbame apie depresiją, kuri tęsiasi savaitėmis ir mėnesiais, o ne apie depresišką nuotaiką, kuri mus visus užklumpa daugiau ar mažiau kartų per metus bent kelioms dienoms, dėl įvairių nutikimų ar nesėkmių, tai žmogus susimti negali. Jei žinotų, kaip susiimti, tikriausiai taip ir būtų padaręs.

Pasportuok ir praeis

Fizinis aktyvumas ir sportas tikrai yra gydantis veiksnys ir labai svarbus depresijos atveju. Vis dėlto žmogui tiesiog sakant šią frazę, ryškių rezultatų nepasieksite. Alternatyva – kviesti žmogu kartu eiti pasivaikščioti parke, mieste, palei upę ar trumpam prasiminti dviračiais. Svarbiausias aspektas čia – kvietimas fiziniam aktyvumui kartu.

Nebūk toks liūdnas(-a)

Svarbu žmogų aktyvinti, neįkyriai siūlyti ką nors nuveikti, tačiau negalime jam drausti būti liūdnam. Depresijos atveju svarbu leisti žmogui žinoti, kad jis gali būti liūdnas šalia jūsų ir jūs dėl to nepriekaištausite. Taip jūs parodysite, kad suprantete, jog jam šiuo metu sunku.

Gyvenimas yra gražus!

Gyvenimas yra gražus, tačiau ne žmonėms sergantiems depresija. Sunki liga išsunkia bet kokį gyvenimo grožį ir gebėjimą džiaugtis paprastais dalykais, kurie anksčiau džiugino. Posakiai kaip „pralinksmėk“ irgi nepadės. Depresijos atveju žmonės dažnai mato save, pasauį ir ateitį daug labiau neigiamai ir pesimistiškai nei matė anksčiau. Paklauskite žmogaus kokių nors atvirų klausimų apie šias tris sritis ir galbūt pamatysite ne tik pesimistiškų vietų, bet ir optimistiškų, kurių pats žmogus tuo metu nemato. Tokiu būdų jam tikrai parodysite, kad yra vilties.

Neapsimesk, kad taip jau prastai tau

Depresija nėra tik prasta nuotaika ir negalėjimas patirti malonumo iš įprastų veiklų. Šis sutrikimas apima ir daug kitų sunkumų kaip kad sutrikęs miegas, sutrikęs apetitas, žmogus gali sulėtėti net fiziškai, sulėtėja jo mąstymas, gali pasireikšti sunkiai paaiškinamų kūno pojūčių ar skausmų. Taigi depresija nėra tik geros nuotaikos stoka, todėl sergantis žmogus gali jaustis išties neįtikėtinai blogai.

Tu pats(-i) dėl visko kaltas(-a)

Tikriausiai prasčiausias būdas išreikšti savo rūpestį, tai pasakyti šią frazę. Labai prastu būdų taip turbūt bandoma žmogui parodyti, kad yra tam tikrų vietų, kur jis ar ji galbūt elgiasi netinkamai ir tai gali prisidėti prie depresijos. Būtų gerai, kad pastebėjimai būtų išreikšti su rūpesčiu ir tam tikra abejone, kad man taip atrodo, tačiau gali būti ir kitaip, o ne su kaltinimu. Kiekvienas kaltinamas nori gintis, ginsis ir žmogus, kuriam taip sakote.

Tiek šį kartą. Jei norite daugiau sužinoti apie depresiją, rekomenduoju perskaityti mano anksčiau rašytą tekstą „Kaip suprasti depresiją“ arba pažiūrėti Robert Sapolsky paskaitas apie šį sutrikimą internete.