Kas nutinka smegenims nustojus sportuoti 10 dienų?

Kas nutinka smegenims nustojus sportuoti 10 dienų?

Skaitantieji Tranzo būseną tikriausiai jau žino, kad fizinis aktyvumas ir sportas turi ne vieną teigiamą poveikį ne tik fizinei žmogaus sveikatai, bet ir psichinei. Anksčiau esu rašęs apie tai, kaip sportas gali padėti sergant depresija ar turint problemų su nerimu. Apskritai, fizinio aktyvumo ir žmogaus psichikos ryšys yra labai įdomus ir svarbus dalykas, apie kurį nuolat rašysiu. Šįkart norėčiau pažvelgti į tai, kokį poveikį sporto nutraukimas turi žmogaus smegenims.

Merilando (JAV)  universiteto mokslininkų 2016 m. rugpjūčio mėnesį publikuotame straipsnyje aprašomas tyrimas, kuriame buvo tiriama, kokį poveikį intensyviai sportuojantiems atletams turės 10 dienų fizinio aktyvumo nutraukimas.

Tyrime dalyvavo 9 sportininkai, kuriems yra 50 metų arba daugiau, ir kurie nuolat intensyviai sportuoja 15 metų arba daugiau (nubėga 35 mylias per savaitę arba daugiau). Prieš tiriamiesiems pradedant 10 dienų periodą be sporto, jų smegenų struktūros buvo ištirtos magnetiniu rezonansu, ypatingas dėmesys buvo skirtas hipokampui – smegenų struktūrai, kuri atlieka esminę funkciją formuojant ilgalaikius prisiminimus.

Taip pat buvo ištirti sportininkų kognityviniai gebėjimai. Kaip nurodo tyrėjai, intensyviai sportuojantys atletai buvo pasirinkti dėl to, kad jie jau yra suformavę ilgalaikius fizinio aktyvumo įgūdžius ir įdirbį nei tie, kurie sportuoja kartkartėmis, todėl fizinio aktyvumo nutraukimas šioje grupėje turėtų parodyti ryškesnius pokyčius.

Po 10 „sausų“ dienų nuo sporto, užkietėję sportininkai grįžo į laboratoriją ir jiems dar kartą buvo pakartotas smegenų ištyrimas magnetiniu rezonansu. Rezultatai iš karto parodė ryškų kraujo pritekėjimo sumažėjimą skirtingose hipokampo dalyse.

Taigi, bent jau vyresnių nei 50 metų sportininkų kraujo pritekėjimas į hipokampą reaguoja į fizinio aktyvumo sumažėjimą. Tiesa, šis kraujo pritekėjimo sumažėjimas nelėmė prastesnių kognityvinių testų rezultatų, kurie buvo atlikti antrą kartą kaip ir magnetinio rezonanso tyrimas.

Tačiau tyrėjai teigia, kad teigiamas fizinio aktyvumo efektas smegenims sumažės, jei nustosime sportuoti ilgesnį laiką. Kaip vieną iš tyrimo ribotumų mokslininkai nurodo mažą tiriamųjų imtį, tačiau neblogi pamatai ateities tyrimams smegenų kraujotakos ir fizinio aktyvumo srityje padėti. Taigi išvada gana paprastai: jei norite išlaikyti gerą smegenų būklę, judėkite.

Šaltiniai:

http://journal.frontiersin.org/article/10.3389/fnagi.2016.00184/full

New York Times