Ką skaityti vasarą?

Ką skaityti vasarą?

Neretam vasara – metas, kai galima skirti daugiau laiko skaitymui. Ta proga, Tranzo būsena norėtų pateikti rekomenduojamų knygų sąrašą. Knygos daugiau ar mažiau susijusios su psichologijos ir/ar filosofijos temomis. Sąraše yra 3 grožinės literatūros kūriniai ir 6 negrožinės knygos. Galbūt kažkas sudomins. Linkiu kupinos atradimų vasaros!

  1. Henry David Thoreau – „Voldenas, arba gyvenimas miške“. Amerikiečių filosofo ir poeto dienoraštis apie jo gyvenimą pasitraukus iš visuomenės. Temos, kurias aptaria Thoreau šiandien kaip niekad aktualios: vartotojiškumas, buvimas čia ir dabar, minimalizmas, ryšys su gamta, gyvenimo esmė.
  2. Erich Fromm – „Psichoanalizė ir religija“. Vokiečių psichologas ir filosofas Erichas Frommas šioje knygoje apmąsto, kaip įvairūs reiškiniai tampa panašūs į religiją, kaip keičiasi žmonių vertybių sistema ir kaip kuriami kultai.
  3. Irvin D. Yalom – „Kai Nyčė verkė“. Vieno žymiausių šių laikų psichoterapeutų grožinės literatūros kūrinys. Yalomas pasauliui žinomas ne tik kaip psichoterapeutas, bet ir kaip talentingas rašytojas, psichologines temas perkėlęs į grožinius kūrinius. Šioje knygoje aprašomas dar jauno gydytojo Zigmundo Froido ir Frydricho Nyčės susitikimas ir Froido bandymas besikankinančiam filosofui padėti. Nors tokio susitikimo nebuvo, per sumaniai sukurtą siužetą, Yalomas pasakoja apie psichoanalizės gimimą.
  4. Kristupas Sabolius – „Įnirtingas miegas. Vaizduotė ir fenomenologija“. Kristupas Sabolius neabejotinai yra vienas geriausiai Lietuvoje vaizduotės temą išmanančių žmonių. Šis veikalas, polemizuodamas su fenomenologine tradicija,mėgina naujai apmąstyti įsivaizduojamybės sampratą, o kartu ir pačią realybės problemą. „Įnirtingas miegas“ tampa dar viena variacija galutinių atsakymų neteikiančiu klausimu: „kas vis dėlto yra tikra?“
  5. Charles Duhigg – „Įpročio galia: kodėl mes taip elgiamės ir kaip tai pakeisti“. Nors knygos autorius yra žurnalistas ir knyga skamba kaip eilinis populiariosios psichologijos veikalas, tai nėra visiškai tiesa. Taip, knyga sukurta plačiajai auditorijai, tačiau Charles Duhigg pasitelkia savo rašymo talentą ir mokslininko gyslelę tam, kad aprašytų, kaip formuojasi žmogaus įpročiai ir kaip juo galime pakeisti. Remiamasi naujausiais moksliniais tyrimai bei pavyzdžiais iš jau istorija tapusių įvykių.
  6. Viktor E. Frankl – „Žmogus ieško prasmės“. Knyga, kuri iš karto tapo bestseleriu. Kūrinys, kuriame austrų psichiatras ir neurologas Viktoras Franklis pasakoja apie savo išgyvenimus Aušvico koncentracijos stovykloje ir apie tai, kas jam ir kitiems padėjo išgyventi. Taip pat knygos pabaigoje aprašoma jo sukurta psichoterapija, kurią jis pavadino logoterapija. Neabejotinai, kad svarbiausios logoterapijos nuostatos buvo vienas iš kertinių veiksnių, kurie padėjo gydytojui išgyventi siaubingą pragarą koncentracijos stovyklose.
  7. Marcel Proust – „Prarasto laiko beieškant“ visi tomai. Ši kūrinių serija yra didžiausias Prusto darbas. Tai grožinės literatūros perlas, kuriame nagrinėjamos plačios temos – atmintis, menas, nerimas. Neveltui Jonah Lehrer yra parašęs knygą Proust Was a Neuroscientist, kurioje aptaria XX ir XIX a. neuromokslo atradimus ir įvairių kūrybinių profesijų atstovų įžvalgas, kurios buvo svarbios neuromosklui. Prustas, žinoma, buvo tarp jų.
  8. Henry Begson – „Juokas“. Prancūzų filosofas, Nobelio premijos laureatas savo veikale visomis prasmėmis nagrinėja juoko fenomeną. Kas yra juokas, kokios jo funkcijos, kas yra juokinga, o kas ne.
  9. Anton Čechov – „Palata nr. 6“. Garsaus rusų rašytojo apsakymas, kurio veiksmas vyksta psichiatrijos ligoninėje. Du pagrindiniai veikėjai – gydytojas Andrėjus Jefimovičius Raginas ir pacientas Ivanas Dmitričius Gromovas diskutuoja apie gyvenimą. Pamažu gydytojas Raginas ima abejoti apie tai, kas iš tikrųjų yra sveiko proto žmonės, o kas ne.P.S. „Palata“ yra ir Rolando Kazlo pagal tą patį Čechovo kūrinį statytas spektaklis, kurį rodo tik Kaune. Pailga ir nedidelė salė sukuria labai tikrovišką įspūdį, kad esame toje pačioje palatoje kaip ir pagrindiniai veikėjai, aktorių vaidyba tikrai gera. Rekomenduoju nueiti.